Standardy Ochrony Małoletnich

w Muzeum Regionalnym w Człuchowie 

ul.Kościelna 8  77-300 Człuchów

 

Wersja zupełna

 

Niniejsza procedura określa najważniejsze zasady i założenia związane z zapewnieniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa zwiedzających Muzeum Regionalne w Człuchowie, a także zagwarantowaniem prawidłowych relacji między zwiedzającymi Muzeum Regionalne w Człuchowie a pracownikami Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

1. Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami Muzeum Regionalnego w Człuchowie, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich

1.1. Pracownicy Muzeum Regionalnego w Człuchowie w tym także zleceniobiorcy oraz inne osoby świadczące usługi na rzecz Muzeum Regionalnego w Człuchowie na innej podstawie prawnej, mający bezpośredni kontakt z małoletnimi powinni wykonywać swoje zadania w sposób zapewniający poszanowanie praw osób trzecich, w szczególności praw dzieci, z szacunkiem oraz w sposób uprzejmy i kulturalny.

1.2. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek form przemocy słownej, a tym bardziej fizycznej.

1.3. Pracownicy Muzeum Regionalnego w Człuchowie  mają obowiązek powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać przestrzeń osobistą małoletniego, powodować u niego poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu.

1.4. Pracownicy Muzeum Regionalnego w Człuchowie powinni zwracać uwagę na niepokojące zachowania małoletnich, które mogą świadczyć o ich krzywdzeniu i powinni podjąć próbę kontaktu z małoletnim w przypadku powzięcia podejrzenia takiego krzywdzenia. Jeżeli małoletni próbuje nawiązać kontakt z pracownikiem Muzeum Regionalnego w Człuchowie – niezależnie do pełnionej przez tego pracownika funkcji – powinien on go wysłuchać i, w miarę możliwości, uzyskać możliwie najpełniejszą informację o sytuacji małoletniego.

2. Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, a także składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego i zawiadamiania sądu opiekuńczego

2.1. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego pracownik Muzeum Regionalnego w Człuchowie ma obowiązek niezwłocznego poinformowania bezpośredniego przełożonego o tym fakcie w formie ustnej, a także formie pisemnej, poprzez przedłożenie stosownej notatki służbowej.

2.2. Przekazanie informacji, o której mowa w pkt 2.1., powinno nastąpić jeszcze w tym samym dniu, w którym pracownik powziął podejrzenie lub informację. Jeżeli pracownik nie jest już obecny w danym dniu w siedzibie Muzeum Regionalnego w Człuchowie ma obowiązek przekazać informację telefonicznie. W sytuacji, gdy pracownik nie może skontaktować się z bezpośrednim przełożonym, jak również w sytuacji, gdy w ocenie pracownika istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka, pracownik ma obowiązek przekazać informację bezpośrednio na Policję.

3. Zasady przeglądu i aktualizacji standardów

3.1. Niniejsze standardy podlegają weryfikacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności raz na dwa lata.

3.2. Weryfikacja, o której mowa w pkt 3.1., dokonywana jest przez Dyrektora Muzeum Regionalnego w Człuchowie lub osobę przez niego wyznaczoną.

3.3. W wyniku weryfikacji, o której mowa w pkt 3.2., sporządzany jest raport ewaluacyjny, w którym wskazane są ewentualne sugestie i kierunki aktualizacji standardów.

4. Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników Muzeum Regionalnego w Człuchowie do stosowania standardów, zasady przygotowania tych pracowników do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności

4.1. Osobę odpowiedzialną za przygotowanie pracowników Muzeum Regionalnego w Człuchowie do stosowania standardów wyznacza Dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

4.2.  Dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie może zlecić zadanie, o którym mowa w pkt 4.1., podmiotowi zewnętrznemu, dającemu rękojmię należytego wykonania przedmiotowych zadań, posiadającemu stosowne kompetencje i doświadczenie.

4.3. W ramach przygotowania pracowników Muzeum Regionalnego w Człuchowie do stosowania standardów przeprowadzane jest szkolenie pracowników w przedmiotowym zakresie.

4.4. Każdy z pracowników Muzeum Regionalnego w Człuchowie składa oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony małoletnich obowiązującymi w Muzeum Regionalnym w Człuchowie.

5. Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia

5.1. Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Muzeum Regionalnego w Człuchowie.  

5.2. Niezależnie od obowiązku określonego w pkt 5.1. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie wyznacza pracownika koordynującego przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i organizacje pomocy oraz wsparcia dla takiego małoletniego. 

6. Sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego

6.1. Tworzy się wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

6.2. Rejestr, o którym mowa w pkt 6.1., przechowywany jest przez Dyrektora Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

6.3. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie może wyznaczyć osobę odpowiedzialną za prowadzenie i uzupełnianie rejestru, o którym mowa w pkt 6.1.