Życie zapisane w szkicowniku.

Jan Bernard Jakubowski 1954-2010

20 listopada - 15 stycznia 2016 r.

Wystawa była próbą zaprezentowania twórczości rysunkowej J.B.Jakubowskiego. Na ekspozycji znajdowało się ponad 200 rysunków wykonanych ołówkiem i piórkiem, w latach 1977-2004, stanowiących swoistą wędrówkę po artystycznych fascynacjach  Autora.  Tworzyły one kilka cykli tematycznych m.in.:  Człuchowska secesja, Kościoły Człuchowa i okolicy, Kościół p.w. Św. Jakuba, Zaułki Człuchowa, Człuchów... ze szkicownika J.B.Jakubowskiego, Swornegacie i okolice,

Prace pochodziły ze zbiorów rodziny Autora oraz Muzeum Regionalnego w Człuchowie.

Jan Bernard Jakubowski(1954- 2010).  Pochodził ze Swornegaci, od 1974 r. mieszkał w Człuchowie, był wieloletnim kierownikiem Klubu Osiedlowego przy SM Pomorzanka. Miał wiele pasji. Najpełniej jednak realizował się w sztuce: malował, rzeźbił, ale głównie rysował. Projektował okładki do książek, tworzył do nich ilustracje. Przez wiele lat współpracował z kwartalnikiem Merkuriusz Człuchowski, publikując teksty i rysunki. Trzy cykle jego rysunków ukazały się w postaci książki i dwóch albumów: Kościoły Człuchowa i okolicy, Człuchów... Ze szkicownika J.B. Jakubowskiego i Kościół św. Jakuba w Człuchowie. Uprawiał także malarstwo olejne. Jego twórczość była prezentowana na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Był aktywnym członkiem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Za swą działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Najbardziej cenił sobie Srebrny Krzyż Zasługi nadany Mu przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r. oraz Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury nadaną przez Ministra Kultury i Sztuki.
    Zmarł w 2010 r. Pozostawił  nam owoce swojego jakże twórczego życia  oraz pamięć o Dobrym Człowieku.