Studio Historyczne Huzar

Ochotnicza Legia Kobiet
     i Przysposobienie Wojskowe Kobiet 1919-1939

w czwartek, 19 września 2019 r., o godz. 18.00

Niepodległość jest kobietą. Ochotnicza Legia Kobiet i Przysposobienie Wojskowe Kobiet 1919-1939 to wystawa zorganizowana w związku z przypadającą w 2019 r., 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, jak również 100. rocznicą wydarzeń, które miały istotne znaczenie dla ukształtowania się polskiej państwowości w pierwszej połowie XX w. Stanowi ona przypomnienie bohaterskich Polek, które wniosły swój wkład w odbudowę Rzeczpospolitej i niejednokrotnie przelewały za nią krew. Ekspozycja nawiązuje do kobiecych formacji wojskowych powstałych w okresie tworzenia się II Rzeczypospolitej Polskiej: działającej od 1918 r. Ochotniczej Ligii Kobiet oraz formułującego się od 1922 roku Przysposobienia Wojskowego Kobiet.
    Na wystawie zostaną więc m.in. zaprezentowane sylwetki mundurowe tytułowych formacji,  elementy uzbrojenia i ekwipunku indywidualnego, dokumenty, fotografie oraz gazety.
Wystawa powstała we współpracy ze Studiem Historycznym Huzar.