Agencja Zegart

zapraszają na otwarcie wystawy

Magiczny Lechistan

w czwartek, 4 lipca 2019 r., o godz. 18.00

Autorski cykl obrazów Dariusza Kalety /Dariuss/ pt. MAGICZNY LECHISTAN wykonany w konwencji military fantasy jest cyklem szczególnym. Malarz nawiązuje w nim ikonograficznie i technicznie do tradycji naszego malarstwa historycznego, historiozoficznego i symbolicznego; twórczo przekuwając i mieszając w tyglu własnej wyobraźni dziedzictwo naszych wielkich mistrzów: Matejki, Malczewskiego czy Brandta. Powstała nowa ikonografia charakterystyczna i spójna dla naszych czasów. Ba! - poparta znakomitym warsztatem malarskim.

Szukałem w internecie twórców, którzy tak, jak Kaleta w sposób konsekwentny, cykliczny realizują przedłożone sobie założenia ideowe i ikonograficzne. Mówimy oczywiście o malarstwie wykonanym w sposób klasyczny: olej na płótnie  młodzież mówi dziś -analogowo.

Muszę stwierdzić, iż są z tym problemy. O ile z podobnym typem narracji i obrazowania spotkałem się na platformie cyfrowej o tyle w analogu chyba jest to rzadkością. Domniemam, że wiąże to się z dużym wysiłkiem fizycznym i opanowaniem warsztatu malarskiego. Farba stawia opór, nie można cofnąć się do poprzednich warstw i nie ma innych narzędzi pomocniczych nad własną umiejętność. Dlatego nie natrafiłem na twórcę w Europie w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej nowe mitologiczne wartości.

Mirosław Szczeglik / portal Ludzi Sztuki/

Dariusz Kaleta - ur. w 1960 roku w Lubaniu Śląskim. Gruntowne wykształcenie plastyczne odebrał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987 r. otrzymał dyplom w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego, wkrótce otrzymując aneks w pracowni litograficznej profesora Tadeusza Gawrona. Szerokiemu gronu znany jest nie tylko jako malarz, ale także jako działający od 2002 roku dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu.