W sobotę, 29 sierpnia 2015 r. w Muzeum odbędą się zajęcia związane z tematyką wystawy czasowej Samuraje. Rycerze dawnej Japonii.

11.00-12.30 - warsztaty kaligrafii japońskiej dla dzieci i młodzieży - prowadzenie dr Joanna Zakrzewska
13.00– 14.30 - Piękno ukryte w stali – od rudy żelaza do dzieła sztuki, miecz i zbroja japońska z bliska.
Podczas spotkania poznamy etykietę obchodzenia się z mieczem japońskim. Poznamy i dotkniemy materiały, z których powstaje sławna głownia miecz japońskiego. Dotkniemy i przymierzymy zbroję japońską - spotkanie z Maciejem Płotkowiakiem
15.00- 16.30 – warsztaty kaligrafii japońskiej dla dorosłych - prowadzenie dr Joanna Zakrzewska

Wstęp na warsztaty bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy pod nr 59 822 44 03 lub 660 881 595

Warsztaty kaligrafii japońskiej poprowadzi dr Joanna Zakrzewska, wykładowca Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia z kultury i historii Japonii, zajęcia kaligrafii oraz lektorat języka japońskiego. Ukończyła japonistykę na UMK w Toruniu. Doktorat na temat estetyki kaligrafii japońskiej obroniła na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ma za sobą kilkuletni pobyt w Japonii. Pisze książki i artykuły na temat kultury japońskiej.

Zajęcia Piękno ukryte w stali poprowadzi Maciej Płotkowiak, właściciel kolekcji prezentowanej na wystawie Samuraje. Rycerze dawnej Japonii. Miłośnik i pasjonat kultury japońskiej, zajmujący się również rekonstrukcją zbroi samurajskich.